Bylo vám již 18 let?

Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let

Historie

Zlatý Bažant je nejoblíbenější a zároveň nejznámější slovenskou značkou piva, což dokazuje mimo jiné i 1. místo v prestižní soutěži Slovenská Pivná Korunka 2017. Svůj název získal díky typicky zlatavé barvě piva a hojnému výskytu bažantů v okolí hurbanovského pivovaru. Říká se, že najít bažanta v poli zrajícího ječmene bylo vždy znamením bohaté úrody.

1964

Položení základního kamene budoucího pivovaru a sladovny v malém městečku Hurbanovo na jihu Slovenska mezi řekami Žitavou a Nitrou.

1967

Spuštění provozu sladovny v Hurbanovu

Město Hurbanovo bylo vybráno strategicky jako nejteplejší místo v tehdejším Československu, a proto ideální pro pěstování kvalitního ječmene. V první etapě po spuštění provozu představovala kapacita sladovny až 35 000 tun sladu ročně.

1969

Dostavba pivovaru v Hurbanovu

Zlatý Bažant měl díky vlastní sladovně plnou kontrolu nad hlavní surovinou během celé výroby piva – od zrn ječmene až po orosenou sklenici piva.  Pivo se distribuovalo po celé republice. Díky tomuto výsadnímu postavení se Hurbanovo stalo jedním z nejvýznamnějších pivovarů v Československu.

1971

Do provozu byla uvedena vůbec první výrobní linka na plnění piva do plechovek, a to v celém východním bloku.

Moderní plechový obal získal převahu nad tradičním sklem kvůli lepším možnostem transportu, skladování, nižší hmotnosti i nerozbitnosti. Kromě obchodů byly tímto inovativním balením zásobovány i zastupitelské úřady a letecké či rychlíkové spoje.

1972

Se Zlatým Bažantem kolem světa či do Himalájí

Aby plechovky Zlatého Bažanta potvrdily svou trvanlivost, staly se součástí výbavy řady významných expedicí a výprav. Pivo Zlatý Bažant tak s mořeplavcem Richardem Konkolským obeplulo zeměkouli a rok nato si ho s sebou vzala i československá himalájská výprava na Nanga Parbat.

1977

Rozšíření exportu piva Zlatý Bažant do dvanácti zemí světa

Už několik let po svém vzniku se pivo vyváželo do Evropy, Afriky a Asie. Zlatý Bažant si tak mohli lidé vychutnat například na Islandu, v Dánsku, Tunisku či v Afghánistánu.

1978

Plechovka ve vesmíru

Posádka ruské vesmírné lodi Sojuz 29 a její kosmonauti Kovaľonok a Ivančenkov se postarali o to, aby Zlatý Bažant vyletěl až do vesmíru. Plechovka hurbanovského piva si tak vyzkoušela i extrémní podmínky na oběžné dráze.

2003

Zlatý Bažant v České republice

Díky licenční výrobě se Zlatý Bažant dostává k českému spotřebiteli a stává se oblíbeným ležákem i na českém trhu.

2021

Nový vzhled lahví a plechovek

s moderním nadčasovým designem, který komunikuje prémiovost a kvalitu piva Zlatý Bažant. Při této příležitosti si pojďme společně připít. Na zdravie, Česko!

Výroba

Zlatého Bažanta vaříme stále poctivě a s láskou

více